تأسیس بیمارستان جامع بانوان آرش

در سال ۱۳۵۰ شخصی به نام هرمز آرش ساختمان بیمارستان را که به صورت پلی کلینیک به نام روئین تن آرش، وقف جمعیت هلال احمر نمود و در اوائل پیروزی انقلاب اسلامی بر اساس تصویب هیات دولت موقت در مورخ ۲۶/۱۲/۵۷ به وزارت بهداشت واگذار گردید. وزارت بهداشت آن را به سازمان منطقه­ای بهداری استان تهران واگذار نمود که تا نیمه اول سال ۱۳۶۴ در اختیار آن سازمان بود و از نیمه دوم سال ۱۳۶۴ از سازمان منطقه ای به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران واگذارگردید که پس از واگذاری از صورت پلی کلینیک به بیمارستان آموزشی، پژوهشی، تحقیقاتی و درمانی تبدیل گردید که با ۱۰۵ تخت فعال در رشته تخصصی زنان و زایمان فعالیت خود را ادامه داد.

مساحت زمین بیمارستان اصلی ۴۵۰۰ متر مربع با زیربنایی حدود ۱۲۰۰۰ متر مربع بوده و دارای بخش­های جراحی زنان و زایمان، جراحی عمومی، داخلی،لاپاراسکوپی، نوزادان، NICU، PNICU، VIP، IVF و ICU، اورژانس، اتاق های عمل، بخش­های پاراکلینیک، آزمایشگاه، رادیولوژی، درمانگاه تخصصی و فوق تخصصی، شنوایی سنجی و بخش­های آموزش، کتابخانه، مرکز توسعه آموزش و بخش­های اداری – مالی بود.

درسال ۱۳۷۰ به دلیل کمبود فضای فیزیکی و با توجه به شرایط خاص منطقه و افزایش جمعیت و عدم وجود بیمارستان دولتی دیگری در منطقه شرق تهران طی توافق بین دانشگاه علوم پزشکی تهران و بنیاد مستضعفان و جانبازان طرح توسعه بیمارستان به تصویب رسید و ساختمان جدید در ۵ طبقه احداث شد.در این سال بیمارستان برای ادامه فعالیت خود به پلی کلینیک شهید اخوت که دارای ۱۲۰۰ متر مربع زمین و ۲۲۰۰ متر مربع زیر بنا در دو طبقه بود انتقال یافت و تا راه اندازی بیمارستان جدید در آنجا به فعالیت خود ادامه داد. در حال حاضر بیمارستان در مکان فعلی با زیربنای کل ساختمان ۴۵۰۰ مترمربع و تخت مصوب ۱۲۹ تخت مشغول به فعالیت و ارائه خدمات می باشد.

پس از آن، طی توافقی بین بنیاد مستضعفان و دانشگاه علوم پزشکی تهران و یا همکاری سازمان برنامه و بودجه و از محل امتیازات عمومی فاز I و II بیمارستان به متراژ ۸۰۰۰ مترمربع ساخته و در شهریور سال ۱۳۸۳ مورد بهره برداری قرار گرفت.

درسال ۱۳۸۳ بیمارستان ابتدا با با ۳۳ تخت بستری زنان و زایمان و بخش های پارکلینیکی، داروخانه، آزمایشگاه، رادیولوژی و پذیرش آغاز به کار نمودند.

پس از آن جهت آغاز فاز III با انجام مطالعات فنی و تخصصی، نیاز به راه اندازی بخش های جدید به خصوص بخش های ویژه بود. از آن پس، در سال ۱۳۸۵ فاز سوم توسعه و تکمیل بیمارستان با افتتاح بخش NICU آغاز و در سال ۱۳۸۶ بخش NICU به عنوان اولین بخش ویژه با ظرفیت ۱۰ تخت بستری شروع به فعالیت نمود. در ادامه فرایند تکمیل بخش ها؛ سال ۱۳۸۸ بخش های VIP مشتمل بر ۱۵ تخت بستری، بخش لیبر با کلیه تجهیزات شامل بخش تسهیل زایمان مجهز به دستگاههای فتال مانیتورینگ ، زایمان در آب، زایمان بی درد و .. به بهره برداری رسید. در سال ۱۳۸۹ درمانگاه فوق تخصصی، بخش های پشتیبانی و سلف سرویس و اکسیژن ساز به بهره برداری رسید و درسال ۱۳۹۰ با افتتاح بخش ICU ، اتاق عمل لاپاروسکوپی به صورت مجزا و بیمارستان با ظرفیت کل ۱۲۰ تخت فعال ادامه فعالیت داد.

پس از آن؛ در سال ۱۳۹۱ ضرورت افتتاح بخش داخلی جهت ارائه خدمات به بیماران این حوزه احساس و راه اندازی شد.

از اردیبهشت ۱۳۹۳ با آغاز طرح تحول نظام سلامت و اجرای فاز اول طرح تحول و مرحله دوم هتلینگ این طرح، بازسازی بخش های بیمارستان آغاز گردید و همراه با پیشرفت این طرح در حال تکمیل است.